İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron CNN TÜRK’te: Gazze’de ateşkes sağlanmalı, esirler çıkarılmalıclass=”medyanet-inline-adv”>

İşte David Cameron‘ın açıklamalarından satır başları:

“Ateşkes değil ancak duraklama, aralık umudu var. Bu konuda bir olasılık var. Aralık, hem esirler için hem yardımların ulaşması için faydalı olabilir. Sürdürülebilir bir ateşkes istiyoruz. 

Bizim istediğimiz şey derhal savaşların, çatışmaların durması. Bu aralıkla olabilir. Böylece Gazze’ye yardım ulaştırılabilir ve esirler serbest bırakılabilir. Şu anda bunun amacıyla uğraşıyoruz. Bunu insanların anlaması çok önemli. İngiltere bunu istiyor. Bunun için baskı uyguluyor. Aralık istiyoruz, sonrasında da sürdürülebilir ateşkes konusunda adımlar atılmasını istiyoruz.

“İSRAİL GAZZE’DEN YAŞANANLARDAN DOLAYI SORUMLU”

Derhal aralık olmalı, çünkü esirleri evlerine ulaştırabilirler. Bu önemli bir şey. Daha fazla yardım ulaştırılması gerekiyor. Görüşmelerin devam etmesi gerekiyor. İsrail’in yeniden suların, boruların vanasını açması gerekiyor. İsrail Gazze’den yaşananlardan dolayı sorumlu. Bu yüzden daha fazla insani felaketten uzaklaşmamız gerekiyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

“HAMAS LİDERLERİ GAZZE’DEN ÇIKARILMALI”

Ufukta, gelecekte bir Filistin devleti olacaksa bu yeni bir Filistin hükümetiyle olabilir. Bunun dışında Hamas liderlerinin Gazze’den çıkartılması gerekiyor. 

Öncelikle biz iki devletli çözümü destekliyoruz. 7 Ekim katliamlarını düzenleyen kişiler, Hamas’taki kişiler İsrail‘i terk etmesi gerekiyor. Bu olmazsa Hamas hala Gazze‘deyse ve roket saldırıları düzenlemeye devam edebiliyorsa İsrail’e iki devletli çözüm olmayacak. 

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ ÇOK İYİ”

İngiltere ve Türkiye arasındaki ilişki konusunda şunları söyleyebilirim: Çok iyi bir ilişki var aramızda. NATO’da güçlü bir ortaklığımız var. İsveç’in NATO’ya girmesi bizi güçlendirecek, Türkiye’yi güçlendirecek.” 

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*